Anasayfa >> Gündem >> 30 yıllık evli çiftin hastaslıkları da aynı

30 yıllık evli çiftin hastaslıkları da aynı

1167345_620x410

Her şey 5 yıl önce başladı. Şiddetli baş ağrısı çeken 51 yaşındaki Emine Esmercan’a, 100 bin kişiden yalnızca 3’ünde görülen beyin tümörü tanısı kondu. Şanslıydı; 2.5 santimlik tümör, ışınla tedavi edildi. 5 yıl sonra bu kez eşi Ercan Esmercan, aynı tanıyla ve aynı ışın tedavisiyle tanıştı. 30 yıl önce hayat arkadaşı olmaya karar veren Esmercan çifti, aynı hastalık ve aynı tedavide de kader arkadaşı oldular. Onlar hem 30 yılı geride bıraktıkları hem de tek seansta gamma knife ışınlarıyla tedavi oldukları için kendilerini “şanslı” hissediyorlar…

Adana’da yaşayan 51 yaşındaki Emine Esmercan’ın beyninde, 5 yıl önce, her 100 bin kişiden sadece 3’ünde görülen, 2.5 santim büyüklüğünde “menenjiom tümörü” tespit edildi. Beyinde konumlandığı yer nedeniyle tümörün ameliyatla alınması çok tehlikeliydi. İşte bu noktada devreye, günümüzde radyocerrahide “altın standart” olarak nitelendirilen “Gamma knife” yöntemi girdi. Emine Esmercan, Beyin ve Sinir Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Selçuk Peker tarafından uygulanan bu yöntemle, kansız ve ağrısız bir şekilde tek bir seansla tedavi edildi. Üstelik aynı gün taburcu olarak! Aynı kaderi 5 yıl sonra, bu kez de 53 yaşındaki eşi, mali müşavir Ercan Esmercan paylaştı. Sol kulakta çınlama ve duyu kaybı ile baş ağrısı şikayetiyle hekime başvuran Ercan Esmercan’ın beyninde 4 santimlik “menenjiom tümörü” olduğu görüldü. Tıpkı eşi Emine Esmercan’da olduğu gibi, riskli yerde olduğu için tümörün ameliyatla alınması çok ciddi komplikasyonlara yol açabilirdi. Bunun üzerine başvurulan yöntem yine aynı oldu; Ercan Esmercan’a da ‘Gamma Knife’ yöntemi uygulanarak tek seansta sağlığına kavuştu.

KADIN HASTALIKLARI SANDI, BEYNİNDE TÜMÖR ÇIKTI

Adana’da baş ağrısı ve adet sorunları nedeniyle kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvuran ev hanımı Emine Esmercan’a yapılan tetkiklerde ‘prolaktin’ hormonunun yüksek değerde olduğu görüldü. Bunun üzerine hekim, Esmercan’ın yakınmaların altında nörolojik bir sorun yatabileceğinden şüphelenerek MR tetkiki istedi. Hekimin şüphesi doğru çıktı ve Emine Esmercan’ın beyninde 2.5 santim boyutunda “menenjiom tümörü” tespit edildi. Başvurdukları beyin ve sinir cerrahisi uzmanı, tümörün iyi huylu olduğunu, ancak toplardamarlara yapışık olduğu için operasyonun son derece tehlikeli riskler getirdiğini söyledi. Bu tür riskli tümörlerde radyocerrahi yöntemi olan “Gamma Knife” tedavisinden oldukça başarılı sonuçlar alındığını belirterek Emine Esmercan’ı, özel bir hastaneye yönlendirdi. Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Selçuk Peker tarafından yapılan “Gamma Knife” tedavisiyle, Emine Esmercan, tek bir seansta sağlığına kavuştu.

BU KEZ EŞİNİN BEYNİNDE AYNI TİP TÜMÖR TESPİT EDİLDİ
İki çocuk annesi Emine Esmercan artık sağlığına kavuşmuş, baş ağrılarından kurtulmuştu. Ancak aradan 5 yıl geçtikten sonra bu kez eşi Ercan Esmercan baş ağrısı, sol kulakta çınlama ve duyma güçlüğünden yakınmaya başlamıştı. Yapılan MR tetkikinde çıkan sonuç oldukça şaşırtıcıydı: Ercan Esmercan’da da 4 santim büyüklüğünde, tıpkı eşi Emine Esmercan gibi oldukça nadir görülen “menenjiom” tümörü tespit edildi. Tümör sinirlere yapışmıştı, bu nedenle ameliyatla alınması büyük bir risk getiriyordu. Bunun üzerine, Adana’da yaşayan Esmercan ailesi tedavi için soluğu yine aynı hastanede aldı. Hekimleri de yine aynıydı; Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Selçuk Peker. Yapılan tetkiklerin ardından Ercan Esmercan’ın da bu yöntemle tedavi edilebileceği belirlendi. Ercan Esmercan’da “gamma knife” yöntemiyle, yine tek bir seansta tedavi olarak sağlığına kavuştu.

“AYNI TÜMÖR ÇIKINCA ÇOK ŞAŞIRDIK”

Tedaviden sonra baş ağrılarının dindiğini belirten Emine Esmercan, yaptırdığı son tetkikte tümörün küçüldüğünü öğrenince, çok mutlu olduğunu belirtti. Eşi Ercan Esmercan’da da aynı tip tümör tespit edilince çok şaşırdıklarını söyleyen Emine Esmercan, “Bunun üzerine soluğu hemen Prof. Dr. Selçuk Peker’in yanında aldık. Şans yüzümüze güldü ve eşime de aynı yöntem uygulanacaktı.” dedi. Ercan Esmercan’da gamma knife tedavisi sonrasında aynı gün rutin işlerine geri döndüğünü belirterek, “Beyin tümörü gibi böylesine ciddi bir sorunda tek bir seansta tedavi edilebildiğim için kendimi çok şanslı hissediyorum” dedi.
Kaynak:HABERTÜRK

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (bu habere not ver)
Loading...
BU HABERİN GELİŞMELERİNI KAÇIRMAYIN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Sizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir

Scroll To Top