Anasayfa >> Ekonomi >> Altın için korkutan tahmin: “800 dolara inebilir!”

Altın için korkutan tahmin: “800 dolara inebilir!”

ALTYatırım bankaları altın tahminlerini aşağı çekti. Bazı bankalar altının ons fiyatının 800 dolara kadar gerileyebileceğini belirtiyor.

Doların güçlenmesi ve zayıf fiziksel talep beklentileri ile yatırım bankaları altın fiyatı tahminlerini düşürüyor. ABN Amro altının 2014 sonunda 1100 dolar, 2015 sonunda ise 800 dolardan el değiştireceğini öngördü.

JP Morgan 2014 öngörüsünü yüzde 2 düşürerek 1275 dolara çekerken gelecek yıl için tahminini yüzde 4 indirdi ve 1220 dolar düzeyinde açıkladı. Societe Generale altının 1000 doların altına inebileceği uyarısında bulunurken Goldman Sachs’ın yıl sonu projeksiyonu 1050 dolar.

‘Altında kritik seviye 1000 dolar’
Altın fiyatları düşük seyrini korurken, bazı yatırım bankaları gelecek yıl 800 doların görülebileceğini belirtti. Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Levent Yılmaz altın fiyatlarının seyrini değerlendirdi.

Yılmaz şunları söyledi: “Altının 40 yıllık fiyat analizine bakıldığında altının ortalama fiyatı 392 dolar olmuş. 2004’ten sonra yukarı hareket başlamış. Fiziki altın unsuru yok ama altın fiyatı üzerinden oluşan varlıklar var. Altına dayalı fonların (ETF) olmasıyla sanal bir artış sağladı, bu da fiyatların yukarı çıkmasına neden oldu. 400’den 1900’e çıktığında maliyeti beş kat artmadığı için oraya çıkmadı. Altında 1000 doları görürsek, 800 doları konuşmaya başlayabiliriz. Altının çıkarma maliyetine ilişkin elde bir data yok. Maliyete ilişkin hesap yapmak altın yatırımcılarını yanıltacaktır. 1000 doları görecek gibi görünüyor. 1000 dolara doğru seyir varken altın almayı mantıklı bulmuyorum. ABD krizden çıkmadı, AB toparlamaya çalışıyor ama işler iyi gitmiyor. Dolar yükselirken, merkez bankalarının da altından dolara doğru rezerv kaydıracağını düşünüyorum. Bu altınlar da piyasaya çıkarsa arz fazlalığından kaynaklanan düşüş olacak. 1000 dolar kritik seviye. Fiziki talep olmadıkça altında yukarı hareket beklemiyorum.”

ALTINDA BELİRSİZLİK VAR
İsviçre’de 30 Kasım’daki referandumun etkisini yorumlayan Yılmaz, “Evet çıkması mümkün görünmüyor. Evet çıkarsa İsviçre 1500 ton altın almak durumunda kalacak. Fiziki talep oluşturacak, altında yukarı yönlü hareket görebiliriz. 1500 tonluk talebin altını 1400 dolarlara götürmez. Kriz dönemleri altına talep artırdı. 2008’de öyle talep görmedik. Savaş sinyalleri altın için iyi günlerdi, onu görmedik. Altın eskisi gibi güvenli liman şeklinde hareket etmiyor. Altında ciddi bir belirsizlik var” dedi.

Altın ve dolar arasında korelasyonun artık olmadığını belirten Yılmaz, “Fed üzerinden de konuşmak çok akılcı olmayacak. Altını kendi başına değerlendirmek lazım. Altının 40 yıllık seyrine iyi bakmak lazım. Bu değişti. Maliyete bakmaksının altının 400 dolara doğru yaklaşacağını söylüyorum” diye konuştu.

Kapalıçarşı’da altın fiyatları

İstanbul Kapalıçarşı’da alınıp satılan altın türlerinin, önceki kapanış ve bugün açılış fiyatları (TL) şöyle:
LATİN

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (bu habere not ver)
Loading...
BU HABERİN GELİŞMELERİNI KAÇIRMAYIN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Sizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir

Scroll To Top