Anasayfa >> Sağlık >> Anne babalar bu hareketi sakın yapmayın!

Anne babalar bu hareketi sakın yapmayın!

bebek

Beyin ve sinir cerrahisi uzmanları, ağlayan çocuğu sarsarak susturmamak ve ayakta sertçe sallayarak uyutmamak gerektiği konusunda uyarıyor. Bu hareket çocukta beyin hasarına yol açarak bebeğin beyin kanaması geçirmesine, solunumunun durmasına, körlüğe kadar giden görme kayıplarına yol açabilir.

Ege Üniversitesi Pediatrik Nöroşirürji Kliniği’nden Doç. Dr. Tuncer Turhan, “2 yaşından küçük çocuğun boyun kasları bir yetişkine göre daha güçsüz ve beyni jöle kıvamındadır. Bebek ileri geri sallandığında beyninin içindeki damarlar ve sinirler hasar görür. Bu hareket, bebeğin beyin kanaması geçirmesine, solunumunun durmasına, körlüğe kadar giden görme kayıplarına yol açabilir” dedi.

Türk Nöroşirürji Derneği 29. Bilimsel Toplantısı’nda dünyada “Shaking baby sendromu” olarak bilinen “bebek sallama sendromu” ile ilgili bilgi veren Doç. Dr. Turhan, dünyada 2 yaş ve altındaki çocuklarda travmatik beyin yaralanması sıklığının yüz binde 35 olduğunu söyleyerek “Bu hesaplamayla yılda yaklaşık 500 bin çocuk anne babasının elinden beyin hasarı yaşamaktadır” diye konuştu. Sarsma hareketinin çocuklarda fiziksel hasar yanında kişilik ve davranış bozukluklarına da yol açabildiğini belirten Doç. Dr. Turhan, “Bu çocukların öğrenme yeteneklerinde azalma, konsantrasyon bozukluğu, bazı çocuklarda ise hiperaktiviteye benzer durum ortaya çıkar. Sağ sol el koordinasyonlarının, birlikte iş yapabilme yeteneklerinin bozulması gibi fiziksel bozukluklar da görülebilir. Daha da önemlisi bu çocuklar şiddete yatkındırlar” diye konuştu.

Kaynak:YENİŞAFAK

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (bu habere not ver)
Loading...
BU HABERİN GELİŞMELERİNI KAÇIRMAYIN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Sizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir

Scroll To Top