Anasayfa >> Gündem >> İşitme engelli babaya ilk sesleniş yürek burktu

İşitme engelli babaya ilk sesleniş yürek burktu

Esenyurt’ta yaşayan 10 yaşındaki Şevval Can, doğuştan işitme engelli babasına takılan işitme cihazı sayesinde 45 yıllık sessizliğinin ardından babasına ilk kez sesini duyurabildi. İşitme engelli babaya küçük kızın ilk sözleri “baba, nasılsın” olurken baba kızın mutluluğu görülmeye değerdi.

Yaklaşık 1 yıl önce Esenyurt’a yerleşen Can ailesinin en büyük kızı 10 yaşındaki Şevval Can, maddi imkansızlıklar nedeniyle işitme cihazı taktıramayan, doğuştan işitme engelli babasına yardımcı oluyordu. Durumdan haberdar olarak aileye destek olan Esenyurt Belediyesi, baba Niyazi Can’a hem iş imkanı sağladı hem de doğuştan işitme engelli olan babanın işitme cihazı masraflarını karşıladı. Cihaz takılması için hastaneye kızıyla birlikte gelen babaya doktor tarafından işitme cihazı takıldı. 45 yıllık sessizliğin sonunda ailesinin ve sevdiklerinin sesini ilk kez duyan babanın mutluluğu ise görülmeye değerdi. Küçük Şevval babasına ilk kez sesini duyurabilmenin sevincini yaşarken, baba Niyazi Can’ın küçük kızının sesini duyduğu o anlar kameralara yansıdı.

Doğuştan gelen sessizliğin sona ermesinin ardından kızının sesiyle dünyası renklenen babanın yüzünden gülümseme eksik olmadı. Küçük Şevval, işitme cihazı olmadan önce babasının arkasına kadar gelen araba sesini bile duymadığı ifade ederken artık babasına sesini ulaştırabilecek olmanın keyfini yaşadı. Baba kız o anlarda birbirine sarılarak mutluluklarını paylaştı. Öte yandan Baba Niyazi Can’ın doktoru Odyometrist Büşra Gün, babanın yıllar boyunca hiç ses duymadığı için başlangıçta gürültüleri algılayacağını zamanla duyduğu seslerin kelimelere dönüşerek sesleri anlayacağını ifade etti.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (bu habere not ver)
Loading...
BU HABERİN GELİŞMELERİNI KAÇIRMAYIN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Sizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir

Scroll To Top