Anasayfa >> Teknoloji >> Kadınlar neden cep telefonu kullanır?

Kadınlar neden cep telefonu kullanır?

kadKadınlar için cep telefonu nasıl bir anlam taşıyor? İletişim mi, sosyalleşmek mi, sohbet etmek mi, statü mü? Hiçbiri. Kadınların yüzde 87’si için cep telefonu, kendini güvende hissetmek demek. Kendini çaresiz, yalnız hissettiği anda birine ulaşabilmek demek. Kaza, felaket gibi acil durumlarda ya da aile içi-dışı şiddet, taciz gibi tehlike durumlarında birine haber verebilmek demek. Bunu, Vodafone Türkiye’nin 16 ilde, 1607 kadın üzerinde yaptığı saha araştırması söylüyor. Tam da geçtiğimiz günlerde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in şiddete karşı başlattığı ‘panik butonu’ uygulamasını izleyen günlerde. Bakan Şahin’in de katıldığı bir toplantıda. İşte buradan bakınca, Türkiye’deki cep telefonu sahipliliği oranının kadınlarda yüzde 70, erkekler de ise yüzde 91.1 olduğu bilgisi anlam kazanıyor. Bunu artırmak için kadınların gelir sahibi olmasından başka da çare yok. Biz de zaten bununla ilgili bir proje için Gaziantep’teyiz. Dünya çapında kadınların mobil iletişim teknolojileriyle hayata katılımını artırmayı hedefleyen Women programının katılımcılarından biri olan Vodafone, bu programın Türkiye ayağında son bir yılda beş ilde bin kadına teknoloji ve girişimcilik eğitimi verdi. ‘Teknolojide Kadın Hareketi’ projesinin sonunda şimdi de bir yarışma programı başlatılıyor.

Kurulu Başkanı Serpil Timuray, Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) Başkanı Dr. Gülden Türktan ve Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı Faruk Eczacıbaşı’nın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in de katıldığı toplantıda duyurulan yarışmayla teknolojiyi en verimli şekilde kullanarak iş fikri geliştiren kadınlara, ‘can suyu’ kredisi verilecek. Örneğin yıllardır kızına, kendine ördüğü danteli, kabul günlerinde pişirdiği keki, içine teknolojiyi de katarak bir gelir elde etme yoluna çevirebilen kadın, bu proje kapsamında cesaretlendirilecek. Ödül, birinciye 15 bin, ikinciye 10 bin, üçüncüye 7 bin 500 lira olarak belirlenmiş ancak bunun yanında 3 girişimci kadın Vodafone’dan 1 yıllık mobil iletişim hizmetleri paketi ve KAGİDER üyelerinden 1 yıllık danışmanlık hizmeti kazanacak. Başvurular 8 Mart Dünya Kadın Günü’nde son bulacak. Şahin de memleketi Gaziantep’te, anons edilen projeyi anlatırken, “Bu şehrin tarihte verdiği kurtuluş savaşını kadınlarımızın da ekonomik hayata katılırken vermesini istiyoruz” diyor.

‘MAHALLEDEN ÇIKMIYORUM’
Kadınlarla yapılan araştırmalara göre telefon sahipliğinin düşük olmasında “Alacak ve faturayı ödeyecek gücüm yok” gerekçesi yatıyor. İkincisi de “Mahalle dışına çıkmıyorum ne yapacağım telefonu.”

HABERTÜRK

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (bu habere not ver)
Loading...
BU HABERİN GELİŞMELERİNI KAÇIRMAYIN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Sizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir

Scroll To Top