Anasayfa >> Sağlık >> Kahvaltıda yumurtanın yanında sakın çay içmeyin!

Kahvaltıda yumurtanın yanında sakın çay içmeyin!

kahvaltida_yumurtanin_yaninda_sakin_cay_icmeyin

Uzmanlar yumurtayı çayla tüketilmemesi gerektiği konusunda uyardı.

Uzmanlar, kahvaltıda yumurta tüketilirken çay içilmesini önermediklerini belirterek, “Çaydaki tanen maddesi, kan yapıcı özelliği bulunan yumurtadaki demiri bağlıyor, emilmeden atılmasına yol açıyor” dedi.

Yumurtanın başta demir olmak üzere vitamin ve mineraller yönünden zenginliğine işaret edildi

Özellikle çocuklar için protein ve demir kaynağı bu ürünün sağlıklı beslenme çerçevesinde düzenli tüketilmesini öneren uzmanlar, yumurtanın pişirilmesi ve tüketimi sırasında bazı noktalara dikkat edilmesini istedi.

Yumurtanın çocukların damak tadına uygunluğu için uzun süre pişirilmemesi gerektiğini anlatan uzmanlar, “Fazla miktarda haşlarsanız sarısının etrafında yeşil halka oluşur. Bu durum lezzetini etkiler ya da bayatlığının göstergesi olabilir. Yumurtanın damak tadına uygunluğu için haşlanmasına dikkat etmeli” diye konuştu.

Kahvaltılarda yumurtanın yanında çay içilmesini önermediklerini ifade eden uzmanlar:
“İlla içilecekse açık limonlu çay tercih edilmeli. Çaydaki tanen maddesi, kan yapıcı özelliği bulunan yumurtadaki demiri bağlıyor, emilmeden atılmasına yol açıyor. Demir içerikli diğer gıda ürünleriyle de çay tüketilmemeli. Bir saat sonra istenilen demde çay içilebilir. Çocuk, yaşlı ve hamilelerin içecekleri çayın açık ve limonlu olması, demir emilimi açısından önemli.”

“Dudaklardaki yara için süt ve ürünlerini tüketin” sağlıklı beslenme konusunda da bazı önerilerde bulunuldu

Makarnanın haşlama suyunun dökülmesinin vitaminlerin kaybedilmesine yol açacağını vurgulayan uzmanlar, “Kuru baklagiller de haşlanıp suyu dökülüyor. Bu da yanlış çünkü vitamin ve mineral kaybı fazla oluyor. Sütteki riboflavin (B2 vitamini) çok önemli. Dudak kenarlarında yara sorunu bulunanlar, süt ve ürünlerini tüketebilir. Genellikle bu yaralar riboflavin eksikliğinden kaynaklanıyor” dedi.

Uzmanlar, havuç salatasının üzerine limon suyu döküldükten sonra bekletilmesi durumunda da A vitamini kaybının yüzde 75’e çıktığı bilgisini verdi.
Yeşil kalması için sebze yemeklerine soda atılmasının B grubu vitaminlerinde kayıplara neden olacağını anlatarak “Tarhananın güneşte kurutulmaması lazım. Güneş ışınları riboflavin kaybına yol açıyor” ifadesini kullandı.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (bu habere not ver)
Loading...
BU HABERİN GELİŞMELERİNI KAÇIRMAYIN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Sizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir

Scroll To Top