Anasayfa >> Gündem >> Sosyal medya kullananlar dikkat

Sosyal medya kullananlar dikkat

Sosyal medya üzerinden banka ya da çeşitli resmi kurumların isimleri kullanılarak dolandırıcılık yapılması gündemdeki yerini korurken, şimdi işin içine bir de ‘büyü’ girdi.

İnternet üzerinden yapılan dolandırıcılıklara bir yenisi daha eklendi.

Hürriyet’ten Emre Eser’in haberine göre Instagram, Facebook, Twitter üzerinden açtıkları hesaplarla, kendilerini medyum veya büyücü olarak tanıtan kişilerin vaatleri arasında yok yok. Kimi, takipçi sayısını arttırdığını, kimi âşık ettirdiğini, kimi kilo aldırdığını veya verdirdiğini söylerken, kimi kısırlığa çare bulduğunu iddia ediyor. Hazırladıklarını ileri sürdükleri büyüler, talebe göre kargo ile adrese dahi gönderilebiliyor. Büyü ücretleri ise 100 liradan başlıyor 10 bin liraya kadar çıkabiliyor. Hukukçular yapılan işin niteliklikli dolandırıcılık olduğunu ve 10 yıla kadar hapis cezası olduğunu belirtiyor.

Kargo ile gönderiliyor

Dolandırıcılar yurtdışı kaynaklı sitelerden çeşitli ayinlere ait görsellerle farklı bir hava oluşturup üzerine yazılar yazılmış yumurta, patates ve oyuncak bebekler ile kullanıcıların ağlarına düşmesini bekliyor. Ayrıca kendi fotoğraflarının altına yüzlerce sahte hesaptan memnuniyet mesajı atarak güven veren bir profil görüntüsü sağlıyor. Sahte hesaplardan “Yaptığınız büyü sayesinde işe girdim, verdiğiniz büyü sayesinde sevgilim benimle barışmak istiyor” gibi yorumlar yapılıyor. Instagram üzerinden direkt mesaj yolu ile iletişim sağlandıktan sonra ödeme için WhatsApp’a geçiliyor. Ödemeler havale ya da EFT ile para gönderilmesi şeklinde gerçekleşiyor. Büyüler istenirse kargo ile gönderiliyor. Daha sonra bir sorunla karşılaşıldığında irtibatta olunan sosyal medya hesabının sahibi ödemeyi aldığı bu kişileri engellediği için tekrar iletişim kurulamıyor. Bu hesapların sahipleri sadece Türkiye sınırlarındaki insanları ağına düşürmekle yetinmeyip gurbetçi vatandaşları da gözlerine kestirmiş durumda. Özellikle Almanya ve Hollanda’da yaşayan vatandaşlara özel paylaşımlar yaparak daha fazla kişiye ulaşmaya çalışıyor. Çeşitli dini günlerde ise fiyatlara indirim yapan dolandırıcılar, daha fazla kişiyi etki altına almayı hedefliyor.

Şantaj da yapıyorlar

Sosyal medya üzerinden faaliyet gösteren bu hesaplarla iletişime geçip mağdur olanların sayısının hızla arttığını söyleyen avukat Benan Ülgen, “Buradaki işlem net olarak dolandırıcılık. Son dönemde yargıya taşınan şikayetlerde 10 binlerce liralık kayıplar söz konusu. Dolandırıcılar genelde ilk başta bin lira için anlaşıp daha sonra başka şeyler de gerekti diyerek rakamı 30 bin liraya kadar çıkarabiliyor. Üstelik işin daha büyük bir boyutu var. Olaylar bir süre sonra şantaja dönüyor. Büyü yaptırmak isteyen kişilerden çoğu zaman çeşitli görüntü ve fotoğraflar isteniyor. Bu görüntüler daha sonra şantaj malzemesi olarak kullanılıyor” dedi.

Nitelikli dolandırıcılık

SOSYAL medya üzerinden açılan sahte hesaplarla büyü ve benzeri hizmet sattıklarını ifade eden bu kişilerin çok açık biçimde bir dolandırıcılık faaliyeti yürüttüğünü söyleyen avukat Filiz Metin de, “Bu suç nitelikli dolandırıcılık kapsamına giriyor. Burada dini inanç ve duyguların istismar edilmesi söz konusu. Cezası da 3 yıldan 10 yıla kadar hapis. Üstelik buradan elde edilmiş bir gelir varsa ceza daha farklı şekillerde uygulanabilir. Ancak bu kişiler çeşitli rumuzlarla açtıkları hesapları sürekli kapattığı için takibi çok zor. Ancak IP adreslerinin tespit edilmesi gerekiyor” diye konuştu.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız ( 3 kişinin notuyla, Toplam: 4,00 / 5 Yıldız)
Loading...
BU HABERİN GELİŞMELERİNI KAÇIRMAYIN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Sizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir

Scroll To Top