Anasayfa >> Gündem >> ÜNLÜ PROFESÖR HAYATINI KAYBETTİ

ÜNLÜ PROFESÖR HAYATINI KAYBETTİ

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Cevat Babuna, 15 Eylül 2017 Cuma günü hayatını kaybetti. Babuna, dün Sakızağacı Şehitliği’nde toprağa verildi.

Eski İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cevat Babuna için ilk olarak Çapa Tıp Fakültesi’nde tören düzenlendi. Törene Babuna’nın yakınları, meslektaşları ve öğrencileri katıldı.

Babuna, Fatih Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Sakızağacı Şehitliği’nde toprağa verildi. Cenazeye TBMM Başkanı İsmail Kahraman da katıldı.

‘ADNAN HOCA AİLEMİZİ DAĞITTI’ DEMİŞTİ!

Prof. Dr. Cevat Babuna’nın Adnan Oktar hakkında ortaya attığı iddialar günlerce konuşulmuştu. Prof. Dr. Cevat Babuna, Adnan Oktar için “Çocuklarımın beynini yıkadı. Onun yüzünden mutlu ailemiz dağıldı” demişti.

Cevat Babuna, çocuklarının bazı gayrimenkulleri Adnan Oktar’ın üzerine geçirdiklerini öne sürmüştü. Adnan Oktar’ın yanında olan çocukları ise babaları Babuna’yı “Organ kaçakçısı” olmakla suçlamıştı.
PROF. DR.CEVAT BABUNA KİMDİR?

1925 yılında Köprülü’de doğdu. 1950 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi. 1954-1960 yılları arasında ABD Chicago Üniversitesi’nde daha sonra North Western Üniversitesi’nde kadın hastalıkları ve doğum alanında ihtisas yaptı.

Bir süre aynı üniversitede öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1957’de Chicago Maternite Center başkanlığına getirilmesi basında büyük yankı uyandırdı ve ABD medyasında Uçan Türk adıyla anıldı.

Türkiye’nin yakından tanıdığı bazı ünlü simaların ABD’de meslekî bakımdan yetişmesini sağladı. 1960 yılında Türkiye’ye döndü. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kürsüsü’nde akademik kariyere başladı.

1965’te doçent, 1970’te profesör oldu. Aynı üniversitede iki devre Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Başkanlığı, 15 yıl İstanbul Jinekoloji Derneği Başkanlığı, 10 yıl Türkiye Jinekoloji Dernekleri Federasyonu Başkanlığı yaptıktan sonra 1997 yılında International Federation of Gynecology and Obstetrics’in (FIGO) icra kurulu üyeliğine seçildi.

Prof. Dr. Cevat Babuna, yurt içi ve yurt dışında yüzlerce konferans vermiş, yerli ve yabancı televizyon kanallarında çeşitli açık oturumlara katılmış ve ilmî konularda programlar yapmıştır. Prof. Dr. Cevat Babuna 15 Eylül 2017 Cuma günü hayatını kaybetti.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (bu habere not ver)
Loading...
BU HABERİN GELİŞMELERİNI KAÇIRMAYIN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Sizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir

Scroll To Top