Anasayfa >> Televizyon >> Usta müzisyen hayatını kaybetti

Usta müzisyen hayatını kaybetti

685

Grup Gündoğarken’le birçok ortak çalışma yapan Yunanlı müzisyen Nikiforos Metaxas hayatını kaybetti.

Grup Gündoğarken’le birçok ortak çalışma yapan Yunanlı müzisyen Nikiforos Metaxas hayatını kaybetti. Heybeliada İlm-i Musikî Derneği’nin kurulmasında öncü olan Yunanlı müzisyenin ölüm haberini, Türk sanat müziği sanatçısı Onur Akay Twitter adresinden duyurdu. Akay, ‘Türkiye’de yaşayan usta müzisyen Nikiforos Metaxas, tedavi gördüğü Süreyya Paşa Hastanesi’nde hayatını kaybetti. Grup Gündoğarken’in en iyi çıkış yaptığı albümlerde büyük emeği olan ve Heybeliada âşığı sanatçının sevenlerine başsağlığı dilerim.’ yazarak Metaxas’ın bir fotoğrafını paylaştı.

Nikiforos Metaxas kimdir?
Yunanlı müzisyen Nikiforos Metaxas uzun yıllardır Türkiye’de yaşıyordu. 1988 yılında Grup Gündoğarken’le çalışmaya başladı. Bu ortaklıktan “Mest of Gündoğarken” albümü çıktı. Gündoğarken ile Metaxas’ın çok sayıda
çalışmaları oldu. Bosphorus adlı grubuyla müzik yapan Metaxas, Yunanlı sanatçı Vassiliki Papageorgiou ile Türk ve Yunan müzisyenlerden oluşan “Anadolu Feneri” adlı bir grup kurmuştu. Ayrıca Nedim Hazar’ın yönetmenliğinde çekilen “Adalar Biziz” filminde Nikiforos Metaxas’a özel bir bölüm ayrılmıştı. Bu filmde Metaxas tarihi Rum İlkokulu’nda açılmasını istediği müzik akademisini anlatıyordu.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (bu habere not ver)
Loading...
BU HABERİN GELİŞMELERİNI KAÇIRMAYIN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Sizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir

Scroll To Top